Shein säljer Röda Korset inte
Röda Korsets second hand-butiker arbetar i branschen för återbruk, inte minst av kläder. Återbruk är det andra steget i den så kallade avfallstrappan; första steget är naturligtvis att minimera konsumtionen. Och minimerar gör man ju när man köper begagnat – och inte mer än man behöver.
Det som inte kan återanvändas ska återvinnas som råvara för tillverkning av något användbart. Det som inte är användbart för materialåtervinning ska brännas för energiutvinning. Kommunen ansvarar för återvinningen av textilavfall. Detta är inte Röda Korsets ansvar. Vi tar emot gåvor i syfte att sälja dem för återbruk eller återvinning på andra marknader.
Avfallstrappan eller hierarkin är allmänt taget bra men på en punkt har vi nu tvingats frångå den: Kläder från kinesiska Shein ska gå direkt till förbränning. Dem säljer Röda Korset inte vidare för återbruk. Plagg märkta Shein som doneras sorterar vi ut. De går inte vidare till materialåtervinning utan måste brännas.
Samma princip tillämpar vi så gott det går på produkter från Temu. Svårare kan det vara att identifiera varor från andra liknande företag.
Orsaken är att varor från dessa kinesiska e-handelsplattformar aldrig kontrollerats mot EUs regelverk. De kan innehålla kemikalier som inte är godkända på den europeiska marknaden.
När företag importerar och säljer varor från länder utanför EU måste de registrera innehållet i varorna och följa EU/EES regler. Privatpersoner som e-handlar direkt från länder utanför EU har inte de kraven.
Shein och Temu har fått stark kritik för sina miljö- och arbetsvillkor och för att de påverkar klimatomställningen negativt. Shein har låg placering på hållbarhetsrankningar. Bland annat har Greenpeace rapporterat att företaget använder giftiga kemikalier i strid med EU:s regelverk. EU-kommissionen har uppmanat Temu att följa EU:s konsumentskyddande regler.